FAQ

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Zgłoś się do nas przez formularz dostępny w menu w zakładce KONTAKT (sekcja: “dla twórców”). Musisz koniecznie podać adres internetowy swojego kanału YouTube lub jeśli go nie posiadasz, ale dysponujesz katalogiem filmów lub ciekawym klipem - podaj inne miejsce, gdzie będziemy mogli zapoznać się z Twoimi produkcjami. Nie zapomnij też napisać kilka słów o swojej działalności lub o działalności podmiotu, który reprezentujesz. Pamiętaj: stawiamy na duży wkład twórczy po stronie partnerów oraz dominujący udział produkcji autorskich na kanałach!
Doceniamy treści z dużym wkładem własnym po stronie twórców oraz oryginalnym przekazem. Nie mamy limitów subskrybentów. Staramy się podchodzić do każdego zgłoszenia indywidualnie. Kanały lub katalogi oceniamy pod kątem jakości oraz potencjału zasięgowego. Jeśli go widzimy – zapraszamy do współpracy również mniejszych twórców oraz dystrybutorów. Nie przyjmujemy do naszej sieci kanałów bazujących w przeważającym stopniu na twórczości innych, z dużą ilością roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich lub niejasną sytuacją prawną.
Mamy kilka modeli współpracy, ale najpopularniejszy z nich i najczęściej wybierany przez twórców opiera się na podziale przychodów (Revenue Share) i jest w pełni BEZPŁATNY. Jeżeli posiadasz kanał YouTube lub katalog filmów i chciałbyś go monetyzować w internecie, to nasza współpraca będzie bazować na podziale wpływów z dystrybucji treści. W takim modelu zawieramy umowę licencyjną. To my wypłacamy pieniądze twórcom. Z kolei jeżeli reprezentujesz dużą firmę lub wytwórnię zainteresowaną np. tylko ochroną antypiracką, produkcją treści lub transmisjami live – wtedy takie świadczenia wykonujemy odpłatnie, w oparciu o umowy typu “Security” (ochrona audiowizualna) oraz “Technical Support” (obsługa techniczna).
Przede wszystkim przejrzystością działania. Nie stosujemy żadnych haczyków i ukrytych zapisów. Mamy jednolity wzór umowy, bez zakazów konkurencji i wyłączności na wykorzystanie wizerunku. Szanujemy dorobek naszych partnerów i nie narzucamy formy produkowanych treści ani nie ingerujemy w ich zawartość. Ponadto partnerzy zrzeszeni w certyfikowanych przez YouTube sieciach partnerskich uzyskują lepsze zarobki z reklam, bezpośrednią obsługę techniczną oraz zabezpieczenie treści.
Nie trzeba mieć ukończonych 18 lat, aby z nami współpracować. Jeśli twórca nie jest pełnoletni, może podpisać umowę za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.
Nasi partnerzy każdorazowo otrzymują indywidualną umowę, a warunki w niej zaproponowane są ustalane w zależności od potencjału twórczego, wielkości kanału lub w przypadku dystrybutorów - atrakcyjności katalogu, którym dysponuje.

YouTube

Nie mamy ustalonego „dolnego progu”. Jeśli dany kanał jest mały, ale zobaczymy w nim potencjał rozwojowy, chętnie zaprosimy jego twórcę do grona partnerów Video Brothers.
Tak, są ograniczenia. Problemy z monetyzacją lub ograniczeniem wieku odbiorcy napotkają klipy o zabarwieniu erotycznym, zawierające przemoc oraz filmy nawołujące do nienawiści. Reklamodawcy unikają treści epatujących wulgaryzmami oraz zawierających reklamy używek, takich jak wyroby tytoniowe czy alkohol.
Jeśli wyrazisz zgodę, Twoje klipy mogą być publikowane również na innych platformach wideo, z którymi mamy podpisane umowy dystrybucyjne. Dodatkowe wynagrodzenie z tych serwisów będzie doliczane i wyszczególnione w raportach zarobków. W ten sposób niektóre kanały Video Brothers zarabiają więcej, niż z bezpośredniej działalności w ramach YouTube.
Content ID to zautomatyzowana technologia umożliwiająca właścicielom praw autorskich zabezpieczanie ich autorskich treści poprzez dopasowanie z nieoryginalnymi odpowiednikami na Youtube. Tym samym kopie  filmów można monetyzować lub zablokować.
Tak, musisz takie prawa posiadać. Z kolei jeśli korzystasz w swoich produkcjach w jakimś stopniu z fragmentów wideo innych twórców lub podkładów muzycznych – musisz wykazać się rozeznaniem w zakresie prawa autorskiego (w tym tzw. „dozwolonego użytku”) oraz mieć świadomość konsekwencji płynących z tytułu jego naruszenia (roszczenia z systemu Content ID).
NIE. Nasza ekipa poprosi wyłącznie o nadanie uprawnień w ramach konta marki do roli “managera” kanału (nie mylić z właścicielem lub właścicielem głównym). Dodatkowo kanały monitorujemy za pomocą narzędzi administracyjnych od strony ich statystyk, prawidłowego działania, optymalizacji, ochrony prawnej oraz zarobków. Tym samym umacniamy ich pozycję w algorytmie YouTube i wyłapujemy wszelkie anomalie oraz zagrożenia. Z naszych działań wyłączamy m.in. ingerencję w zawartość profilu twórcy, prywatną korespondencję, czy moderację komentarzy bez zgody twórcy.
Po pierwsze - lepsze zarobki. Po drugie - bezpośrednia umowa z YouTube w ramach konta AdSense zawiera próg wypłacalności środków wynoszący 300zł i przy przekroczeniu kwoty wolnej od podatku – wymaga indywidualnego rozliczenia z urzędem skarbowym, zatem twórca za każdym razem musi to zrobić we własnym zakresie. Jako sieć partnerska – realizujemy to automatycznie w imieniu naszego partnera i w kolejnym roku wysyłamy PIT. Po trzecie - zarabianie w oparciu o klasyczne konto AdSense nie gwarantuje efektywnej ochrony klipów, m.in. nie informuje twórcy o ewentualnym naruszeniu jego praw autorskich oraz nie dolicza wpływów z kopii. Dużo skuteczniejszymi narzędziami dysponują certyfikowani pracownicy Video Brothers, w tym dostępem do Content ID, czyli systemu namierzającego tego typu naruszenia oraz do specjalnego agregatora umożliwiającego monitoring treści pochodzących z wszystkich zrzeszonych kanałów w trybie 24/7, co umożliwia szybkie reagowanie na incydenty prawne lub kwestie demonetyzacji.
Nie narzucamy żadnych sztywnych ram czasowych dla emisji treści naszych partnerów. Częstotliwość oraz kalendarz dodawania klipów to wyłącznie sprawa naszych partnerów. Na prośbę twórców zrzeszonych w ramach Video Brothers, możemy doradzić w jakich dniach lub w jakich godzinach warto umieszczać materiały w serwisie YouTube, aby kanał osiągał najlepsze wyniki.
Po sfinalizowanej operacji podłączenia kanału oraz przyznaniu dostępów w roli „manager” – wykonujemy jego konfiguracje pod kątem technicznym. Zasoby kanału zostaną oznaczone jako filmowe, opracujemy metadane, a z biegiem czasu zawarte w nim klipy zostaną podniesione w algorytmie, wskutek dokonanej optymalizacji przez nasz zespół. Doradzimy również na co warto zwracać uwagę oraz jakiego typu treści produkować.
Nie Ty jeden! Dla twórców niedoświadczonych, ale z potencjałem rozwoju lub pokaźnym katalogiem filmowym oferujemy utworzenie oficjalnego kanału, podstawowe przeszkolenie oraz przygotowanie strategii rozwoju.
TAK, ale pod pewnymi warunkami, które muszą być spełnione. Jest to jeden z elementów porządkowania katalogów i repertuaru na kanałach z którymi współpracujemy.
Na kopii możesz zarabiać dopiero od momentu, w którym nastąpi dopasowanie z Twoim oryginałem. Nadal jednak możesz dochodzić odszkodowania od osoby naruszającej Twoje autorskie prawa majątkowe na drodze prywatnej.
Stawiamy przede wszystkim na kaloryczność treści naszych partnerów. Jeśli Twoje produkcje mają potencjał i wymagają dotarcia do szerszego grona odbiorców – jesteśmy w stanie skutecznie podnieść ich zasięgi. Nasz zespół stale pracuje nad problemami związanymi z dystrybucją filmów na kanałach partnerskich, w tym powiązanymi z demonetyzacją („żółty dolar” czy niesłuszne ograniczenia wiekowe).

Rozliczenia i monetyzacja

Wszystko zależy od popularności Twoich treści oraz okresu rozliczeniowego przyjętego w umowie. Im mniejsze zasięgi Twoich treści tym okres rozliczeniowy jest większy. Mamy 3 interwały czasowe rozliczeń: miesięczny, kwartalny i roczny. Ważne jest, aby w danym okresie przekroczyć wymagany minimalny próg zarobków. W przypadku Video Brothers wynosi on 200zł netto dla rozliczeń w oparciu o FV i 200zł brutto dla rachunków (umów podpisywanych na osoby fizyczne). Jeśli przykładowo w styczniu zgromadzisz na swoim koncie 65zł, a zatem nie przekroczysz progu minimalnego – kwota automatycznie przejdzie na kolejny miesiąc i zsumuje się z zarobkami z lutego. W ten sposób „kumuluje się” na Twoim koncie. W momencie kiedy przekroczysz zakładany próg – otrzymujesz od nas informację i zgodnie z procedurą uruchomimy przelew. W przypadku platformy Youtube wypłata zarobków następuje na koniec KOLEJNEGO miesiąca rozliczeniowego po okresie którego dotyczy. Jeśli przykładowo czekasz na przelew za miesiąc czerwiec – otrzymasz go między 25-30 lipca.
Rozliczenia między Video Brothers a inną firmą lub osobą prowadzącą działalność gospodarczą odbywają się zawsze na podstawie raportu zarobków z kanału YouTube. W chwili otrzymania zestawienia z sumą zarobków – wystawiasz nam fakturę, powiększając widniejącą w nim kwotę netto o VAT. Następnie fakturę przysyłasz drogą elektroniczną na adres rozliczeniowy wskazany w umowie partnerskiej.
Jeśli umowa partnerska zawarta jest z osobą fizyczną (nieprowadzącą działalności gospodarczej) – w tej sytuacji od łącznej kwoty zarobków widniejącej w raporcie zarobków, odprowadzamy podatek w imieniu partnera i na początku kolejnego roku kalendarzowego nasz dział księgowy wysyła PIT za cały rok. Zatem nie musisz już nigdzie zgłaszać dochodu, rejestrować się ani biegać po urzędach. Rozliczasz tylko swój PIT. Resztę wykonujemy w Twoim imieniu.
Raport przychodów z kanału/ów nasi licencjodawcy otrzymują na mail podany w umowie partnerskiej po zakończonym okresie rozliczeniowym oraz równolegle - mają do niego dostęp również po zalogowaniu się do panelu partnera na naszej oficjalnej stronie (w prawym górnym rogu)

Współprace reklamowe i sponsorskie

Jeżeli jesteś reklamodawcą poszukującym ciekawych twórców do swoich kampanii albo reprezentujesz markę zainteresowaną lokowaniem produktów lub usług w kanałach YouTube – zarysuj nam temat. Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy w menu w zakładce KONTAKT wybierając pole “dla marek”. Opisz cele, podaj budżet i załącz brief. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 dni z ofertą.
Musisz produkować ciekawe treści, które ogląda stała grupa widzów. Im więcej osiągasz interakcji w mediach społecznościowych oraz subskrypcji i wyświetleń kanału – tym większa szansa na zainteresowanie ze strony marki i realizację ciekawej kampanii. Musisz też pracować nad treścią i jakością techniczną klipów. Pamiętaj, że reklamodawcy unikają kanałów nadmiernie epatujących wulgaryzmami oraz budzących zbyt duże kontrowersje.
Niezależnie od tego jaki typ współpracy nawiążemy, oferujemy poszerzenie grona odbiorców Twoich treści dzięki współpracy z platformami typu VOD oraz rozbudowanymi funkcjami Youtube, takimi jak: Youtube Music, Youtube Kids, sponsorowanie kanału przez widzów lub funkcje dotacji podczas transmisji na żywo (superczat i supernaklejki). To tylko mały wycinek możliwości!

Produkcja treści video

Oferujemy dodatkowe świadczenia w zakresie przeprowadzenia transmisji live przez profesjonalny zespół w oparciu o protokół RTMP oraz technologię multistreamingu (jednoczesne transmitowanie na wielu platformach). Posiadamy rozbudowane zaplecze techniczne, które zapewnia najwyższą jakość produkowanych treści live. W przypadku mniejszych realizacji (w ramach świadczeń dla naszych partnerów) możemy przeprowadzić podstawowe szkolenie w zakresie prowadzenia transmisji na żywo, aby twórca mógł wykonać je samodzielnie.
Współpracujemy z szerokim gronem operatorów, montażystów oraz producentów. W ramach niestandardowych świadczeń możemy przeprowadzić proces stworzenia Twojego materiału od A do Z.
Digitalizujemy takie materiały oraz dokonujemy rekonstrukcji cyfrowej archiwalnych treści w celu ich publikacji, monetyzacji i zabezpieczenia na Youtube lub innych platformach.
Nasi partnerzy mogą skorzystać ze specjalnej operacji podmiany oryginalnego filmu na YouTube przez nasz zespół, bez utraty wyświetleń i dotychczasowej aktywności użytkowników. Proces uzależniony jest od wielu czynników z uwagi na stopień zaawansowania.

Zobacz inne nasze usługi: