Reaktywacja najstarszej internetowej ekipy. W planach multiplatformowość i nowy adres www
Na nieaktywnych od 2013 roku kontach ToSieWytnie, w ostatnim czasie pojawiły się materiały wideo w formie krótkich teaserów, zapowiadające powrót kultowego projektu internetowego. W profilach internetowych dawnych twórców wstawione zostały wspólne zdjęcia mające sugerować reaktywacje.
Czym jest ToSieWytnie? (geneza projektu)
ToSieWytnie to pierwsza ekipa w polskim internecie i pierwsze internetowe serie: „Piątek – the series”, „Uliczny Kombajn”, „Ślepa Kliszka”, „Wycięci”, „Upd@te – sieciowy donosiciel”. Przez projekt przewinęło się wielu znanych i popularnych obecnie twórców YouTube. Zespół fikcyjnej redakcji w składzie Dakann, Kierownik, Stanek i Kostek oraz gościnnie – Cyber Marian, Jenny, Sawik, Qam, Mietczyński, Sheben, Kubanka, Socash i inni – wyprodukował ponad 2000 filmów. Część z nich dostępna jest nadal pod adresem http://tosiewytnie.com
Autorem koncepcji jest Łukasz Skalik, który 19 maja 2006 roku utworzył w serwisie Youtube kanał o tej nazwie. Początkowo publikował na nim amatorskie miniatury filmowe, które tworzył hobbystycznie w trakcie studiów w Krakowie. Następnie w latach 2009-2013 wraz z Martinem Stankiewiczem oraz Grzegorzem Barańskim – marka została rozwinięta w kierunku niezależnej platformy wideo z własną infrastrukturą oraz playerem i była wydawana przy wsparciu telewizji internetowej WP.tv, którą z kolei Skalik stworzył dla Wirtualnej Polski w 2007 r. i kierował przez kolejnych 7 lat.
Projekt ToSieWytnie nieformalnie zawiesił działalność w momencie rozstania Łukasza Skalika z Wirtualną Polską w 2013 roku.
Co się działo po rozpadzie?
Martin Stankiewicz – w ToSieWytnie odtwórca fikcyjnych bliźniaków Stanka i Kostka (bracia Kwas) – zaczął działać niezależnie na własnym kanale, który cieszył się dużą popularnością, osiągając poziom 1,25 mln subskrypcji. Przyciągał nie tylko widzów, ale i znane marki – m.in. Coca-Cola, Play, Ikea, z którymi współtworzył treści. 2 lata temu ogłosił zakończenie działalności na Youtube, jednak w kwietniu tego roku niespodziewanie powrócił z „Ulicznym Kombajnem 2.0” – kontynuacją serii ToSieWytnie, z której wcześniej zasłynął w internecie, podanej w nowej formule i przy cichym wsparciu Łukasza Skalika (widniejącego w czołówce). Równolegle autorska seria Stankiewicza w postaci wertykalnej publikowana jest na platformach TikTok, Youtube Shorts, Instagram i Facebook.
Grzegorz Barański znany pod ksywą „Dakann” po rozpadzie zespołu wraz z Łukaszem Skalikiem (odtwarzającym w ToSieWytnie postać „Kierownika”) – tworzył długometrażowy vlog satyryczny pt. „Czarne Owce” oraz związał się z siecią partnerską Mediakraft TV, gdzie odpowiadał m.in. za rozwój formatu „Ponki”, który osiągnął na Youtube 1,44 mln subskrypcji. W 2018 po rozstaniu z Mediakraft – związał się zawodowo z siecią partnerską Video Brothers, będącą własnością Skalika i przy wsparciu finansowym CDA Premium – wspólnie reaktywowali serial „Piątek”, podany w dużo lepszej jakości i osadzony w innym uniwersum. Serial przygotowywany jest również w wersji podcastowej i równolegle ukazuje się w serwisach streamingu audio. Na jego podstawie powstała również książka pt. „Toska” wydana przez Empik.
Reaktywacja ToSieWytnie i dalsze plany ekipy
Udział w projekcie potwierdzili praktycznie wszyscy z głównego składu, w tym Maciek „Sawik” Sawicki, nasz pierwszy prowadzący oraz Jakub „Hydro” Kosmowski, motion designer, odpowiedzialny za oprawę graficzną i efekty specjalne, które były jednym z największych wyróżników ToSieWytnie – mówi Łukasz Skalik i dodaje – Poza ukazującym się już „Ulicznym Kombajnem” oraz „Piątkiem”, w planach mamy wskrzeszenie również innych serii. Chcemy działać stopniowo. Jeśli coś szczególnie „chwyci”, będziemy to rozwijać dalej.
Robiliśmy challenge, karaoke, Q&A, AMA, internetowe seriale fabularyzowane, stosowaliśmy crossovery miedzy kanałami, mieliśmy swoją miejscówkę, jak obecne „ekipy” celebryckie mają swoje domy czy baseny z kulkami. Wszystko to działo się niemal dekadę zanim stało się powszechnie modne w internecie – wspomina Grzegorz Barański, główny scenarzysta ToSieWytnie – Wydawało nam się, że internet o nas zapomniał. Myliliśmy się.
ToSieWytnie wyprzedzało czas w erze pre-monetyzacji treści wideo on-line – tłumaczy Martin Stankiewicz, producent i reżyser formatów ToSieWytnie – Do dziś jesteśmy zaskoczeni, jak wielu ludzi nadal kojarzy nas z tego projektu oraz z jak dużym entuzjazmem na reaktywacje zareagował zarówno dawny skład, jak i widownia, która po latach okazuje się bardzo aktywna. Pokazują to reakcje na zapowiadany powrót pod najnowszymi postami oraz materiałami w social mediach ekipy – wyjaśnia Stankiewicz.
Większość dawniej stworzonych animacji oraz sampli udało nam się odzyskać w wersjach oryginalnych, kilka opracowaliśmy od nowa, w tym właśnie „Uliczny Kombajn 2.0” czy „Piątek” wraz z ich autorskimi kompozycjami muzycznymi – mówi Jakub Kosmowski, animator i koordynator techniczny zespołu – O to się trochę martwiliśmy, aby nie tworzyć oprawy „od zera”. Na szczęście odnalazł się zaginiony dysk z materiałami. (śmiech)
Na ten moment w kwestii promocyjnej skupiamy się na platformie YouTube, jednak nie wykluczamy dedykowanego serwisu on-line w modelu AVOD lub SVOD osadzonego pod adresem tosiewytnie.com lub powiązanego z crowdfundingiem. Rozpatrujemy również model koprodukcji z jedną z platform streamingowych. Trwają w tej sprawie rozmowy – zdradza Łukasz Skalik, pomysłodawca ToSieWytnie i dodaje – Jako „dinozaury internetu” zdajemy sobie w pełni sprawę, że jeśli ToSieWytnie ma znów zawitać na ekrany, musi być maksymalnie multiplatformowe i responsywne. Pod tym kątem przygotowujemy nasz powrót.
Więcej o ToSieWytnie
Projekt ToSieWytnie w czasach współpracy zespołu z Wirtualną Polską osadzony był w domenie tosiewytnie.pl i promowany hasłem „platforma ekskluzywnych produkcji filmowych”. Działał w modelu hybrydowym będącym miksem serwisu z autorskimi seriami oraz hostingu wideo z silną premoderacją (tylko wybrani użytkownicy, otrzymywali login i hasło umożliwiające dodawanie materiałów wideo samodzielnie).
W szczytowej oglądalności witryna notowała ponad 2 miliony realnych użytkowników miesięcznie (źródło: Megapanel PBI/Gemius za: 07.2013), plasując się na podium najpopularniejszych serwisów wideo-hostingowych w Polsce (zaraz za YouTube), do których była zaliczana. W tym samym czasie należący do Łukasza Skalika kanał „ToSieWytnie” w serwisie Youtube – notował średnio 1,5 mln wyświetleń miesięcznie.